Bawana, New Delhi, Delhi
GST No. 07CXUPS1096R1Z5
Call 07948549112 77% Response Rate
Send Enquiry
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Specialty Plastics |
| Types Of PP Granules | Non-Woven |
| Material | Poly Propylene |
| Density | 1.93 kg/m3 |
| Form | Granules |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98% |
View Complete details
| Material | Poly Propylene |
| Density | 1.93 kg/m3 |
| Types Of PP Granules | Non-Woven |
| Form | Granules |
| Color | White |
| Application | Engineering Plastics |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 120-180 Degree Celsius |
View Complete details
| Types Of PP Granules | Non-Woven |
| Color | Milky White |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Pack Size | 25 kg |
| Pack Type | Bag |
| Material | Poly Propylene |
| Density | 0.91 g/cm3 |
| Melting Point | 120-150 Degree Celsius |
| Form | Granules |
Matching up with the ever increasing requirements of the customers, our company is engaged in providing PP Milky Colored Granules.
View Complete details
| Color | Yellow, Green, Orange, etc |
| Types Of PP Granules | Non-Woven |
| Application | Engineering Plastics |
| Material | PP |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Melting Point | 120-150 Degree Celsius |
View Complete details
| Types Of PP Granules | Non-Woven |
| Color | White |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Packaging Size | 25 kg |
| Density | 2.2 g/m3 |
| Form | Granules |
| Packaging Type | Bag |
| Material | Poly Propylene |
View Complete details
| Types Of PP Granules | Natural |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | General Plastics |
| Material | Poly Propylene |
| Density | 1.93 kg/m3 |
| Form | Granules |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99 % |
| Melting Point | 120-150 Degree Celsius |
View Complete details
| Usage/Application | General Plastics |
| Material | Poly Propylene |
| Density | 0.855 g/cm3 |
| Types Of PP Granules | Natural |
| Form | Granules |
| Color | Grey |
| Packaging Size | 25 kg |
With the increasing demands of patrons, we are presenting finest quality of PP Grey Granules to the respected customers.
View Complete details
| Color | Green, Yellow, Orange, etc |
| Usage/Application | General Plastics |
| Packaging Size | 25 kg |
| Pack Type | Bag |
| Material | PP |
| Melting Point | Up to 180 Degree Celsius |
| Tensile Strength | 50 Mpa |
| Thickness | 2 mm |
View Complete details
| Usage/Application | Recycling Industry |
| Color | Yellow, Green, Blue, etc |
| Pack Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Thickness | 3 mm |
| Reprocessed | Yes |
| Form | Granules |
We are a unique entity in the industry, actively committed to providing an optimum quality Recycled PP Granules.
View Complete details
| Material | PP |
| Density | 2.2 g/m3 |
| Types Of PP Granules | Natural |
| Form | Granules |
| Color | Transparent |
| Application | Engineering Plastics |
| Packaging Type | Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99 % |
| Tensile Strength | 50 Mpa |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
| Usage/Application | Stationery Products |
| Color | Natural |
| Material | PP/PE |
| Packaging Type | Bag |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Color | Black |
| Usage/Application | Engineering Plastics |
| Material | Poly Propylene |
| Density | 0.855 g/cm3 |
| Form | Granules |
| Packaging Type | Bag |
| Pack Size | 25 kg |
| Thickness | 5 mm |
View Complete details
| Color | Black |
| Material | PP |
| Packaging Size | 25kg Bag |
| Uses | Specialty Plastics |
| Size | 2mm |
View Complete details